Zainteresowanie sztuką, zwłaszcza rysunkiem i malarstwem, towarzyszy jej od wczesnego dzieciństwa i pozostaje prawdziwą pasją jej życia. Studiując poligrafię kontynuowała lekcje malarstwa u Profesorów: Jerzego Tchórzewskiego i Jerzego Nowosielskiego, które zakończyły się indywidualnym tokiem studiów na ASP w warszawie, nadaniem jej uprawnień Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz pzyjęciem do Związku Artystów Polska Sztuka Użytkowa.

Nie porzucając sztuki warsztatowej przez wiele lat zajmowała się grafiką użytkową, pracując w Państwowej Agencji Reklamowej, a nastepnie razem z zaprzyjaźnioną grupą artystów i fotografików prowadząc kameralną Agencję Reklamy i Wydawnictw. W tym okresie powstało wiele ciekawych realizacji dla znaczących na rynku klientów takich firm jak:

AIESEC, BUSINESSMAN MAGAZINE, BRE BANK, CARCADE, CARGIL, CORA GARWOLIN, CBOS, HOTEL MERCURE, HORTEX, MILANÓWEK - JEDWAB POLSKI, MEDIM, ORBIS CASINO, ORBIS TRAVEL, PAGART, POLA GOLFOWE - RAJSZEW, PROGRAM 2 TVP, RZECZPOSPOLITA, PROCTER & GAMBLE, SUTTER HOME - WINA KALIFORNIJSKIE, TEATR WIELKI, URZĽD MIASTA ST. WARSZAWY.

Monika Niżyńska jest autorką bardzo znanego hasła reklamowego "POLAM... i wszystko jasne!" oraz wielu znaków firmowych: CBOS, CENTRUM ANIMACJI KULTURALNEJ, PILICA CENTER, SAYSONIC, PILLAK.

W trakcie kierowania zespołem w Państwowej Agencji Reklamowej odnosiła wiele międzynarodowych sukcesów w konkursach aranżacji wnętrz w Brnie, Wilnie i Baku.

Podczas pobytu w Nowym Yorku pracowała dla znanej włoskiej firmy Balducci's, gdzie była głównym projektantem w ich galerii "Piccola Cucina" i autorką aranżacji ich witryn sklepowych na Manhattanie.              

JERZY NOWOSIELSKI zauważył, że "na przestrzeni ostatnich lat daje się zaobserwować wyraźna ewolucja twórczości Moniki Niżyńskiej, która z roku na rok doskonali swój warsztat malarski wzbogacając swoje prace w nowe środki wyrazu. Na podkreślenie zasługuje fakt, że swój obecny poziom artystyczny zawdzięcza artystka stałemu poszukiwaniu nowych rozwiązań kolorystycznych, wielokrotnym zmaganiom się z danym tematem, czy problemem artystycznym, co prowadzi do bardzo interesujšcych efektów".

ANTONI FAŁAT twierdzi, że "Monika Niżyńska, wychodząc z założeń realizmu, potrafi narzucić widzowi własne, sugestywne widzenie formy i koloru. Różnorodność tematyczna i wyrazowa, jaką prześledzić można w jej obrazach świadczy o dużej swobodzie traktowania materii malarskiej i panowania nad własnym warsztatem".

JERZY NOWOSIELSKI zaleca: "Obrazy Moniki Niżyńskiej powinny być oglądane w oryginale, ponieważ ich wielkim walorem jest pięknie ukształtowana materia malarska. Wogóle operowanie kolorem jest w przypadku tego malarstwa bardzo silnym jego walorem".WAŻNIEJSZE WYSTAWY

 1. GOSLAR, RFN - 1976
 2. APELDOORN, HOLANDIA - 1985 (GALERIA "TALENS")
 3. GALERIA "BALDUCCI'S", NOWY YORK, USA - 1989
 4. GALERIA "TOP - ART", W-WA, GDAŃSK, JURATA - 2000
 5. GALERIA "APOLLON", w-wa - 2001
 6. GALERIA "CYKADA", W-WA - 2001
 7. GALERIA "C'EST LA VIE", SARASOTA, FLORYDA, USA - 2001
 8. GALERIA "DETAIL", LONG ISLAND, USA - 2001
 9. GALERIA "PRACE DUŻE" - 2001
 10. URZĽD GMINY LESZNOWOLA - 2002
 11. BANK SPÓŁDZIELCZY W LESZNOWOLI - 2002
 12. IRYDION, W-WA - 2002
 13. BANK SPÓŁDZIELCZY, PIASECZNO - 2003